Emeklilik için geriye dönük olarak toplu ödeme yapmak mümkün mü? - ali öztürk ekonomist emeklilik danışmanlık
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Danışmanlık Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZA TAVSİYE EDİN!

Emeklilik için geriye dönük olarak toplu ödeme yapmak mümkün mü?


SORU:

Öncelikle vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı şükranlarımı bildirir başarılarınızın devamını dilerim...

Benim sorum annemin emekliliği ile ilgili...

Annem 01.01.1963 doğumlu, 31.07.1984 yılında bakkal dükkanı açtığımız için bu tarihten itibaren mecburi sigortalı 4/B oldu ve 11.09.1990 tarihine kadar 6 yıl 1 ay 10 gün primleri yattı. Bu tarihte 01-iş bırakma koduyla iş sona erdi ve bugünden sonra herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Geriye dönük olarak toplu ödeme mümkün mü? Ya da ne zaman ve nasıl emekli olabilir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

Serkan DEMİRKIRAN

CEVAP:

Serkan bey; annenize ait Bağ-kura bildirmeyi unuttuğunuz herhangi bir vergi kaydı, meslek odası kaydı, esnaf sicil kaydı veya şirket ortaklığı varsa bu kayıtları ibraz ederek GERİYE DÖNÜK BAĞ-KUR HİZMETİ kazanmanız mümkün olabilir.

Eğer annenizin yukarıda belirttiğiniz tarihler dışında herhangi bir ticari faaliyeti yoksa geriye dönük Bağ-kur günü kazanamazsınız.

Annenizin emeklilik hesabına gelince;

31.07.1984 Bağ-kur girişi SSK içinde başlangıç sayılır. Anneniz bu işe girişle 41 yaşında 5000 günden SSK emeklisi olabilirdi. Ancak hem prim günü eksik hemde son 7 yılda SSK hizmeti yok. Ayrıca 5000 günden emeklilik yerine artık 3600 günden daha erken emekli olabilir. Çünkü 5000 günü doldurmak için hemen yarın işe girip kesintisiz çalışsa bile 5000 gün 58 yaşından sonra doluyor. Oysa zaten 3600 günden 58 yaşında emekli olabiliyor.

Mevcut haliyle anneniz için en erken emeklilik yolu;

Annenizin SSK emeklisi olabilmesi için Bağ-kur'daki 2200 günün üzerine en az 1260 gün yani 3,5 yıl SSK'lı bir işte çalışıp 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Prim eksiği 1400 gün olduğu için 1400 günün tamamını SSK'lı çalışarak doldurabilir.

3600 günü bu şekilde tamamlayıp emeklilik için 58 yaşını bekleyebilir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK sorunlarınız için yazın:
emeklilikuzman@gmail.com 

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız


Top