Doğum borçlanmasıyla ilgili yasa ne zaman yürürlüğe girecek SSK'ya gittik yok böyle bir şey diyorlar doğru mu? - ali öztürk ekonomist emeklilik danışmanlık
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Danışmanlık Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Doğum borçlanmasıyla ilgili yasa ne zaman yürürlüğe girecek SSK'ya gittik yok böyle bir şey diyorlar doğru mu?

SORU:

Doğum borçlanmasıyla ilgili yasa ne zaman yürürlüğe girecek SSK'ya gittik yok böyle bir şey diyorlar doğru mu?

CEVAP:

SSK memurlarının yok böyle bir şey demeleri yanlıştır. Ortada genelge olmadığı için öyle demişlerdir.

Esasında 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41. maddesi ve  SGK'nın resmi sitesinde 1 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan tebliğ doğum borçlanması talebinde bulunmak için yeterlidir.

1 Temmuz'dan bu tarafa neredeyse 2 ay geçti.  Tebliğin çıktığı ay borçlanma yaparak emekliliğe hak kazanan kadın sigortalıların maaşı 1 Ağustos 2010 itibariyle başlardı.

Ancak henüz genelge yayınlanmadığı için tebliğde verilen haklar uygulamada işlemiyor. Bu ne yaman çelişkidir.

Siz şu anda doğum borçlanması başvurusu yapsanız bile genelge çıkmadan işleme alınmayacağından doğum borçlanması bedelini ödeyemezsiniz. Parası ödenmeyen günlerde hizmet süresinden sayılmayacağından emeklilik talebinde bulunamazsınız.

Şu an için tek çare genelgenin bir an evvel çıkmasını beklemek...

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınızı Yanıtlıyor

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız


Top