Sigortalılığım sona erdiğinde nasıl sağlık yardımı alırım? - Sezgin ÖZCAN yazdı! - ali öztürk ekonomist emeklilik danışmanlık
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Danışmanlık Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Sigortalılığım sona erdiğinde nasıl sağlık yardımı alırım? - Sezgin ÖZCAN yazdı!


Sigortalılığım sona erdiğinde nasıl sağlık yardımı alırım?

19 Nisan 1980 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Ağustos 1997. SSK kapsamında 5820 prim günüm var. Ne zaman emekliliğe hak kazanırım? Primlerim tamamlandığında sigortalı olarak çalışmayı düşünmüyorum, sağlıktan hangi şartlarda ve nasıl faydalanabilirim? Ergün Sağlam


4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 prim günü ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 5900 prim günüyle, 57 yaşınızı dolduracağınız 19 Nisan 2037 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız.

Sigortalılığınız sona erdiğinde, geriye doğru bir yıl içinde 90 gün prim ödemeniz olursa, 100 gün süreyle sağlık yardımı almaya devam edersiniz. Bu sürenin sonunda genel sağlık sigortalılığınızın tescili için SGK’ya başvurup, aylık olarak asgari ücretin yüzde 3’ü kadar (bugün için 61 TL) genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık yardımı alabilirsiniz. İsterseniz bir ay içinde gelir testi için başvurup, gelir testi sonucuna göre aile içindeki aylık gelirin tutarı asgari ücretin üçte birinden az olursa prim ödemeksizin sağlık yardımı alırsınız.

Hangi kurumdan daha erken emekli olabilirim?

25 Şubat 1977 doğumluyum. SSK’lı olarak 4 Kasım 1996 ile 28 Şubat 1998 tarihleri arasında 477 gün prim ödedim. Bağ-Kur’lu olarak da 4 Mart 1998 tarihinden bugüne kadar 7167 gün prim ödedim. SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için daha ne kadar prim ödemem gerekiyor? Bu primler maaş miktarına etki eder mi? Ayrıca bu süreler emeklilik yaşıma tesir eder mi? Hangi kurumdan daha erken emekli olabilirim? Tim Ticaret

Adınızı yazmadığınız gibi cinsiyetinizi de belirtmemişsiniz. Sorunuz, erkek olduğunuz varsayımıyla yanıtlanmıştır. 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için de 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emeklilik için de 56 yaş şartına tabisiniz. Dolayısıyla her iki statüden de 56 yaşınızı dolduracağınız 25 Şubat 2033 tarihinde emekli olabilirsiniz.

4/b statüsünden emeklilik için 1356 gün daha prim ödeyerek prim gününüzü 9000 güne tamamlamanız gerekiyor. 4/a statüsünden emekli olabilmeniz için ise son 2520 günlük prim ödemenizin en az 1261 günü 4/a kapsamında olmalı. Bunun için 4/b’den sonra en az 1261 gün 4/a kapsamında prim ödemeniz gerekiyor. Bundan sonraki süreçte her 360 günlük prim ödemesi aylık bağlama oranınızı 2 puan artırır. Bu da emekli aylığınıza olumlu etki eder.

Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız


Top