Üç maaş bağlanmasında sigortalılık statüleri belirleyici oluyor - Sezgin ÖZCAN yazdı! - ali öztürk ekonomist emeklilik danışmanlık
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Danışmanlık Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Üç maaş bağlanmasında sigortalılık statüleri belirleyici oluyor - Sezgin ÖZCAN yazdı!

Üç maaş bağlanmasında sigortalılık statüleri belirleyici oluyor

2001 yılında isteğe bağlı sigortadan emekli oldum. Annem 1998 yılında vefat etti. Bağ-Kur maaşı babama bağlanmıştı. Babam 2005 yılında vefat etti. Yapı Kredi Emekli Sandığından maaş alıyordu. Ben eşimden oğlum bebekken ayrıldım. Oğlum 2,5 yaşındayken babası vefat etti. Hiçbir sosyal güvencesi yoktu. Ben oğlumu yalnız büyüttüm. Bu sene üniversiteye başladı. Emekli olduğum için ne annemden ne de babamdan maaş alamıyorum. Oysa çevremdeki arkadaşlarımdan hem kendi emekli aylığını hem de kocasından ve babasından maaş alanlar var. Yani üç maaş birden alıyorlar. Benim bu konuda başvuru yapmam mümkün mü? A. İffet Çalım
Hem anadan hem babadan ya da hem kendi emekli aylığını hem eş ve ana veya babadan aylık alanların olduğu doğru. Burada hak sahibinin kendisinin, eşinin ve anne veya babasının sigortalılık statüsü belirleyici oluyor. Örneğin, eşinizin sigortalılığı olsaydı ve boşanmamış olsaydınız, anneniz veya babanız da TC Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, kendi emekli aylığınızla birlikte sigortalı eşinizden ve TC Emekli Sandığı emeklisi anne veya babanızdan olmak üzere üç aylık almanız mümkün olabilirdi.
Eşiniz sigortalı olmadığından, sigortalı olsaydı bile boşanmış olduğunuzdan, eşinizden aylık alma hakkınız olmazdı. Yapı Kredi Emekli Sandığından emekli olan babanızdan, kendi emekli aylığınız olduğundan dolayı aylık alma hakkınız yok. Ancak aylık geliriniz brüt asgari ücretin altında ise Bağ-Kur emeklisi annenizden aylık almanız söz konusu olabilir. Bunun için annenize aylık bağlayan SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvurabilirsiniz.

Tek hak sahibi olan çocuğa bağlanacak yetim aylığının oranı
SSK (4/a) emeklisi, boşanmış babanın, tek evladı olan üniversite öğrencisi oğlunun, öğrenimine devam etmesi şartıyla 25 yaşının bitimine kadar yetim aylığı ve buna bağlı olarak sağlık yardımı alabileceğini biliyorum. Yetim aylığı yüzde kaç oranında bağlanır? Emre Ünsal
Kendisinden başka aylık alan hak sahibi olmayan çocuğa, 4/a (SSK) sigortalısı babasından bağlanacak aylığın oranı yüzde 50 olur.

İkramiye farkına ilişkin mahkeme kararının gereği için ne yapayım?
SÖZCÜ gazetesindeki köşenizi ilgi ile izliyor ve yararlanıyoruz. Çok teşekkürler. Önerileriniz doğrultusunda 30 yıldan fazla olan hizmet süresine emekli ikramiyesi ödenmesi için SGK Başkanlığı aleyhine açtığım dava sonuçlandı. Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararı şahsıma 17 Ekim 2016 günü tebliğ edildi. Kararın son paragrafında, "... dava konusu işlemin iptaline, tazminat isteminin kabulüne, davacının 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hak ettiği emekli ikramiyesinin ... ödenmesine... karar verildi." denmektedir. Bundan sonra izlemem gereken yol konusunda bilgi dileğimi iletir, saygılar sunarım. Şahin Gümrü
İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. maddesine göre idare, kararın kendisine tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde mahkeme kararının gereğini yapmak zorunda. Ancak isterseniz ikramiye farkının yatırılmasını istediğiniz banka hesap numarasını da belirteceğiniz bir yazı ile mahkeme kararının yerine getirilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Emekli Sandığından kaç aylık tutarında çeyiz parası alma hakkı var?
Emekli Sandığı emeklisi vefat eden babasından yetim maaşı almaktayken evlenen 4/a (SSK) emeklisi bayan kaç aylık yetim maaşı tutarında çeyiz parası (evlenme yardımı) alma hakkı kazanır? Göktürk Ünsal
5510 sayılı SS ve GSS Kanununun geçici 4. maddesine göre 1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olanlar ile bunların dul ve yetimleri hakkında 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılacağı, 5434 sayılı Kanunun 90. maddesinde de evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarının evlenme ikramiyesi olarak ödeneceği hüküm altına alınmıştır.
Yasa hükmüne göre, Emekli Sandığı emeklisi babasından yetim aylığı almakta olan kız çocuğuna evlenmesi durumunda yetim aylığının 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi ödenmesi gerekiyor. Ancak Yargıtay’ın 1 Ekim 2008 tarihinden sonra evlenen kız çocuklarına 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 37. maddesi hükmüne göre yetim aylığının 24 aylık tutarında evlenme ödeneği (çeyiz parası) ödenmesi gerektiğine ilişkin kararları var. Buna göre yargıya başvurarak 24 aylık tutarında çeyiz parası almak mümkün.  

Kurum hatasından kaynaklanan yersiz ödemenin en fazla 5 yıllık kısmı geri istenebilir
Annem, babamın vefat ettiği 24 Nisan 1996 tarihinden itibaren Emekli Sandığından aldığı profesör emeklisi maaşını almaktadır. Anneannem de 1986’da vefat eden eşinden Bağ-Kur emekli maaşını almaktaydı. Anneannem 3 Aralık 2008’de vefat etti, talebimiz doğrultusunda dedemin maaşı anneme bağlandı. Ancak geçtiğimiz aylarda usulsüz ödeme aldığımıza dair SGK’dan bir tebligat aldık ve bize 30.000 TL civarında borç çıkarıldı. Tebligatta bildirilen, annemin babamdan aldığı maaşın asgari ücretin brütünden fazla olması nedeniyle dedemden bağlanan maaşın usulsüz olduğu ve geri talep edilmesiydi. Biz bu borcu ödedik, Bağ-Kur maaşı da kesildi. Ancak dedemin maaşına başvuru yaparken yetkililere Emekli Sandığından da maaş aldığımızı bildirmiştik. Annemin babasından aldığı Bağ-Kur maaşının kesilmesi yasal mıdır ve dava açma şansımız var mıdır? TheGoncel
Annenizin aylık geliri brüt asgari ücret tutarından fazla olduğundan, dedenizden bağlanan aylığın kesilmesinde yasaya aykırılık yok. Ancak annenizin Emekli Sandığından aylık aldığını belirttiyseniz, yersiz yapılan aylık ödemesinin Kurumun hatalı işleminden kaynakladığının kabul edilmesi, buna göre de en fazla 5 yıllık fazla ödemenin talep edilmesi, borcun 24 ay içinde ödenen kısmı için faiz istenmemesi gerekir. Yaptığınız ödemeyi buna göre değerlendirerek, gerekirse iade talep edebilirsiniz.
Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız


Top